CikkCakk.Com cikkek

Kezdőlap » Informatika, számítástechnika » Milyen weboldalt készítsünk?

Milyen weboldalt készítsünk?

Sokszor kapunk olyan kérdést, hogy HTML, vagy PHP-s weboldalt érdemes -e készíteni?

Én mindig azt mondom, hogy mindkettőnek van előnye, és van "hátránya" is.
Az adott szituáció dönti el, hogy melyik lehetőséget választjuk.

Amennyiben a felhasználónak "jogokat" szeretnénk adni (pl. adatbázisban kereshessen egy weboldalon, feliratkozhasson egy hírlevélre, saját maga frissíthesse a weboldalát stb), akkor nem kerülhetjük ki a php-s alkalmazásokat.

Szándékosan használom az alkalmazások szót, hiszen nem törvényszerű az, hogy egy weboldalnak php-snak kell lennie azért, mert bizonyos, php rendszeren futó alkalmazásokat bele szeretnénk integrálni.

Őszintén szólva én nagyon kedvelem az un. "vegyes " honlapokat.
Olyanokat, melyek alapvetően statikus oldalak, de php alkalmazásokat integrálunk beléjük.
Ilyen alkalmazások pl. a hírlevél küldő rendszer, üzenetküldő árlap, fórum vagy board, blog… és a sort még folytathatnánk.

Az egyik legnagyobb előnye az általam "vegyes oldalaknak" nevezett honlapoknak, hogy könnyebb őket Google-ra optimalizálni, mint egy tisztán php oldalt.

A tisztán php oldalak url-jei sokszor teljesen semmitmondóak a Google-nak, hosszú parancssorokból állnak, melyeket  a legnagyobb jóindulattal sem lehet keresőbarátnak nevezni.

Persze egy php-s struktúra összerakása közben is lehet figyelmet szentelni az url-ek elnevezéseinek, de ezt sokszor nem teszik meg.

Keresőoptimalizálási szemszögből nézve a CMS-sel (Content Management System-Tartalomkezelő Rendszer)  készült weboldalak helyzete még nehezebb lehet. Ma már egy jó webdesigner minimum felhasználói szinten ért a php alkalmazásokhoz, hiszen  a piaci elvárás is ezt sürgeti. Ez alatt azt értem, hogy képes legyen weboldalába egy fórumot, űrlapot, hírlevél küldő rendszert intergrálni.

Elsősorban úgy, hogy a php-s alkalmazás saját szerveren fusson.
Ez azt jelenti, hogy saját szerverre installálja a php scriptet (php alkalmazást), és az nem egy idegen szerverre hivatkozik. Természetesen mindkettőnek van előnye és hátránya is.

1. A php alkalmazás idegen szerveren fut.
A scriptet egy szolgáltató ingyenesen bocsátja a rendelkezésünkre, nekünk csak regisztrálnunk kell a scriptért, saját Logint és jelszót kapunk egy adminisztrációs felülethez, ahol teljesen a weboldalunkhoz szabhatjuk az alkalmazást. Ezzel gyakorlatilag kikerüljük azt, hogy php-ben kelljen dolgoznunk.

Sokszor csak egy html kódot kell weboldalunkba illesztenünk, és máris gyönyörűen működik az üzenetküldő űrlap, vagy a hírlevélküldő rendszer.

A módszerer előnye, hogy kevesebb munka van vele, és gyakorlatilag nem szükséges hozzá php tudás.
Hátránya, hogy ha a szerver meghibásodik, vagy a szolgáltató letörli a weboldalát, a mi alkalmazásaink is "vele halnak" (adatokkal együtt!).

2. A második esetben a php scriptet saját szerverünkre installáljuk, beállítjuk a jogokat, testre szabjuk a rendszert.
Hátránya, hogy munkaigényesebb, és legalább alapszintű php tudást igényel.

Előnye, hogy nem vagyunk kiszolgáltatva egy "idegen" szervernek. Nem fenyeget bennünket  a veszély, hogy adataink elvesznek, vagy az alkalmazás nem fog működni (hacsak a mi szerverünk meg nem hibásodik).
A weboldal design-járól majd külön cikkben írunk, de azért egy nagyon fontos dolgot ne feledjünk!

Függetlenül attól, hogy milyen weboldalt készítünk, sose feledkezzünk meg a weboldal keresőkre való optimalizálásáról, mert enélkül hiába készítünk tetszetős weboldalt, ha azt senki sem fogja megtalálni!

Szintén nagyon fontos dolog, hogy az optimalizálást nem a weboldal elkészítése után kell elkezdeni, hanem a weboldal felépítési fázisában!

Ezzel a hibával nagyon sokszor találkozom, pedig ha már a weboldal készítési fázisában figyelnénk az optimalizálásra, rengeteg munkát és időt takaríthatnánk meg.   Egyébként a Webdesigner mesterfokon tanfolyam során külön modul keretében "vesézzük ki" a keresőoptimalizálást, és a php-scriptek alkalmazását is.

Itt bővebben is olvashat a Webdesigner mester tanfolyamról!
http://www.netlogi-c.net/webdesigner_tanfolyam.htm

Ha saját magunk szeretnénk PHP-s rendszereket programozni, az már a webprogramozás területére tartozik. A Webprogrmaozó mester képzésen a saját php-s rendszerek megírására, a  webprogramozásra helyeződik a hangsúly. Olvasson többet erről a gyakorlat orientált képzésről!

Webprogramozó mester tanfolyam
http://www.netlogi-c.net/webprogramozo_tanfolyam.htm

Ne feledjük az alapelvet!
A weboldalt nem saját magunknak készítjük, hanem látogatóinknak, ezért könnyen kezelhetőnek, átláthatónak kell lennie!   Jó tanulást kíván Önnek,


Weinzierl Anett
felnőttképzési szakértő
KKV marketing oktató
és a
Netlogi C School csapata
www.netlogi-c.net

Címkék: keresőoptimalizálás webdesign Google script CMS

Megjelenés ideje: 2010-04-09 12:20:06

Beküldte: Netlogi-C School (Weinzierl Anett)

Webdesign service by Sarkis. Outsourcing by FreelanceWebmarket.

Az oldalon a Google Adsense hirdetési rendszer keretében reklámokat jelenítünk meg. A rendszer ezen vagy más webhelyen végzett látogatásokkal kapcsolatos adatokat gyűjt az oldal felhasználóiról azért, hogy ne zavaró, hanem a látogatókat érdeklő reklámok jelenjenek meg az oldalon. Ezen adatok köréről, illetve felhasználási módjáról kérem olvassa el a Google Adatvédelmi irányelveit.